Passningen: Alexander Galante Carlström

Publicerad: 2024-01-05
Han har tre VM-guld, sju SM-guld, fem Champions cup-guld, ett svenska cupen-guld, två gånger har han valts till världens bästa spelare. Häng med så får du veta mer om Alexander Galante Carlström!

Förutom meriterna ovan så har Alexander även valts till årets bästa spelare och årets bästa forward ett antal gånger, han har gjort flest mål och flest poäng genom tiderna både i slutspel, grundserie och totalt, han har nio raka skytteligavinster, på förra VM blev han vald till MVP (most valuable player) och fick guldskon och han har fått medalj av kungen för sina framstående insatser inom sporten. Men hur började allt?

Alexander föddes 1989 i Västerås och växte upp i stadsdelen Skälby tillsammans med mamma, pappa och storebror. Om du råkat passera deras hus på den tiden hade chansen varit väldigt stor att du fått se en liten kille stå ute i trädgården i ur och skur och träna på att skjuta med en innebandyboll. Han påbörjade sin fantastiska karriär inom innebandy redan som 6-åring i föreningen Skälby Sharks men ägnade sig också åt fotboll och hockey under uppväxten. En annan kändis som spelade i Skälby var Rasmus Enström.

När det var dags för gymnasiet hade Alexander bestämt sig för att det var innebandy han ville satsa på och ungefär vid den tidpunkten blev han värvad över till Västerås IB och division 1. Han var med och spelade upp laget till SSL där de stannade i två säsonger innan laget gick i konkurs och inte fick vara kvar i den högsta serien. ”Det var år 2010 och då kom Filip Nordkvist och Patrik Bäck från IBF Falun hem till mig och ville ha mig hit. Rasmus Enström hade varit här ett år vid det laget och jag valde att börja här jag med.”

Alexander gick Handel och administration på Karlforsska gymnasiet i Västerås och jobbar idag som säljare av belysningsarmaturer åt Strihl. Han är gift och har två barn, Maximilian sju år och Maja fem år. På sin lediga tid vill han helst vara med familjen och vintertid kastar han sig gärna utför med slalomskidorna på vilket passar bra eftersom familjen bor nära slalombacken i Källviken. Under sommarhalvåret är det fiske som gäller.

Alexanders mamma kommer från Italien och han har spenderat mycket tid i norra Italien nära Venedig i provinsen Padova där en stor del av släkten bor. Han berättar att ”vi har haft hus där nere i tio års tid, men nu har vi sålt det. Jag har mycket släkt där nere och jag är nästan tvåspråkig så om någon italienare vill fråga något så går det bra!” Jag passar på att fråga om mållåten som spelas för honom och mycket riktigt är även den från Italien. ”Det är en känd låt som heter Bella Ciao och jag har inte valt den själv. De började spela den för flera år sedan och den har förföljt mig sedan dess, man spelade den till och med på VM.”

Vi vänder blickarna framåt och på min fråga om framtidsdrömmar så säger Alexander att när han lägger klubban på hyllan vill han ägna tid åt sin familj och gärna åka på skidresor till Åre och Sälen och på fina fiskeresor. Hans barn gillar både slalom och fiske, det har han sett till! Han trivs med det han gör jobbmässigt och vill fortsätta med det.

Att Galante är populär syns på skörden av frågor på Instagram, ni är många som vill veta mer och här kommer frågorna och svaren:

Vad är ditt mål med denna säsong?

Vinna SM-guld och Champions Cup-guld. Sen har jag alltid som mål att vinna skytteligan.

Vilken klubba och flex kör du med? Unihoc superskin regular, flex 26, med epicbladet. Jag har precis bytt bladplast till PP-plast.

Vad kör du med för vinkel?

Jag är rightare och när jag ska vinkla klubban använder jag en utebandyboll som jag trycker emot för att få rätt skålning framtill på bladet.

Ser vi dig i Skälbytröja nästa år?

Nej inte nästa år men jag ska aldrig säga aldrig vad gäller längre fram.

Vem är du närmast med i laget?

Rasmus Enström, vi är svågrar. Annars är det Omar som jag hänger mycket med.

Vad har du för tips att bli en bättre innebandyspelare?

Träna hemma på att skjuta. Stå och nöt teknik och skott hemma i trädgården eller utomhus där du kan. Träna på olika typer av skott, inte bara på det du är bra på.

Är du från Belgien?

Nej, jag är inte från Belgien, jag är halvsvensk och halvitalienare.

Kommer du ihåg mig från i somras, undrar Mille?

Ja det gör jag!

Hejar du på Västerås SK i fotboll?

Ska jag vara ärlig så följer jag inte svensk fotboll så mycket, men nu när de är i allsvenskan så hejar jag på dem. Annars är det Juventus som gäller.

Ska du vara med på Summer camp nästa år?

Ja!

Hur blev du så bra på innebandy?

Min vinnarskalle och min envishet. Jag tränade konstant på mina skott ute i min trädgård när jag växte upp. Det spelade inte någon roll om det regnade, då la jag bara ut en planka på gräset så jag kunde skjuta. Jag tränade och tränade. Jag har också alltid varit med på alla sorters träning och tycker det är lika kul att springa i spåret som att träna inomhus. Jag gillar all aktivitet som har en tävlan i sig.

Kan man få en födelsedagshälsning när man fyller år av dig?

Det kan man absolut få.

Vad är ursprunget till namnet Galante?

Det är italienskt, min mammas barnnamn.

Hur var det att spela med Johannes Larsson?

Bra, en riktig lagspelare som alltid gav hundra procent, man visste vad man fick helt enkelt.

Finns det någon ung talang som sticker ut med tanke på 9camp7?

Ja, det finns det definitivt, både killar och tjejer men det är svårt att ta fram någon enstaka. Jag har sett ett antal som är duktiga.

Du brinner för ungdomars utveckling inom innebandyn, vill du träna ett ungdomslag?

Ja det skulle jag kunna göra när jag har lagt ner min karriär. Antingen det eller ett elitlag, jag är öppen för det också.

Vad brukar du göra framför mål, löpningar osv?

Det beror helt och hållet på motståndet, det finns alltid små knep man kan göra. Mycket handlar om tajming.

Vem är din idol?

När jag var yngre hade jag Alessandro Del Piero i fotboll och Peter Forsberg i hockey som idoler, nu är mina barn det.

Hur vinner du bollen av en motståndare?

Det är inte så ofta jag gör det men när jag väl gör det handlar det om att jag har läst vad han ska göra.

Vad har du på charkbrickan?

Italiensk salami, parmaskinka, någon form av tryffelsalami, oliver, kex, parmesanost och ett glas rött till. Jag äter ingen äcklig ost.

Bästa spelaren från Rönnby?

Wilma Johansson utan tvekan, hon och Adam Fernqvist.

Hur ska du komma tillbaka till hälften av ditt forna jag?

Bra fråga! Det blir nog svårt, åldern börjar ta ut sin rätt men jag fick ju ändå guldskon förra året.

Vem i laget äter mest skräpmat?

Svår fråga, vi med familjer åker hem direkt och äter hemma så det är svårt att ha koll på de andra men det måste vara Simon Berg och det säger jag endast för att han är så vältränad att han kan göra det.

Vilket är ditt bästa innebandyminne?

Första SM-guldet 2013 i Malmö, dels för att det var det första dels för att jag gjorde hattrick.

Vilken klubb återvänder du till om ni flyttar hem till Västerås?

Skälby Sharks.

Vad är det bästa innebandymärket enligt dig?

Unihoc.

Langa recept på din bästa lasagne!

Det är egentligen hemligt men jag kan avslöja att det krävs en väldigt bra köttfärssås. Jag brukar ha i lite rödvin och morötter och låta den koka länge. Bechamelsåsen måste också vara bra, jag brukar ha lite muskotnöt i min. På varje lager måste du ha parmesanost och mycket bechamel och köttfärssås så den inte blir torr.

Hur är det att vara en förebild för så många barn och andra spelare?

Underbart! Det är kul att många har en som förebild och jag tar mig tid för alla mina fans.

Hur hårt skjuter du?

Inte hårt alls, kanske 160 km/h. Jag tänker att jag hellre skjuter löst på mål än hårt utanför.

What is your floorball mascots?

Jag har ingen maskot.

När började du använda Unihoc och vilka märken har du kört med innan?

Jag började använda det märket för ca fem år sedan. Förutom Unihoc har jag haft Exel, Fatpipe och Zone.

Hur blir man bättre på att båga in på mål som du gör? PS, DU ÄR EN GRYM SPELARE!

Vad snällt, tack! Allt handlar om att skjuta förbi täcket, försök att få upp blicken på motståndaren istället för bollen, på så sätt ser du när det är läge att skjuta.

När din karriär som spelare är över, kommer vi få se dig i båset med tränarblocket då?

Jag skulle tro det!

Vem är roligast i laget?

Omar och jag skojar mycket.

Vad tycker du om PEH/Vitaminwell?

Jag älskar både Petter och Vitaminwell.

Varför spelar du BP (boxplay), bättre du spar dig till offensiven?

Jag tycker om att spela boxplay, dels för att man får chansen att stänga ner ett powerplay dels för att ju mer man är på banan desto mer mål kan man göra.

Varför inte ta tillbaka backslicken med pannband och Exel?

Det är en omöjlighet, jag har inget hår kvar.

Vem är Sveriges bästa spelare den dagen du kliver av?

Malte Lundmark.

Varför spelar inte du med Oxdog?

Jag är sponsrad av Unihoc.

Vilken låt dansar du helst till?

Tu si a fine do´munno, just nu är det den. Jag gillar sådana som har lite rytm i sig annars är det svårt att dansa. Just den här låten dansar man mycket till i syditalien.

Hur fort kan du springa uppför hoppbackens trappor (ej vintertid)?

För ca åtta år sedan skulle jag och Ciya Hajo testa att springa trapporna uppför hoppbacken och jag ska vara ärlig och säga att vi inte kom hela vägen upp och att han kom längre än mig. Jag har ingen tid på det hela, benen tog helt slut. Nu utsätter jag mig inte för den tortyren längre.

Kommer du avsluta din fantastiska karriär i Falun?

Jag kan inte svara på det än.

Hur många mål har du gjort?

Över 800 i SSL, jag kan inte den exakta siffran.

Vad har du för taktik under straffar?

Jag springer ofta fram och med den nya regeln att man får dra bollen bakåt så suger jag in den och lägger den där det är ledigt i mål.

Har du tänkt testa en annan klubb under din karriär som t ex någon schweizisk klubb?

Kanske, det beror lite på.

Minns du Glenn från Summer camp? (Det är jag)

Ja.

Kommer hemma-VM bli ditt sista?

Ja om jag får spela det.

Är du med landslaget 2024?

Ja det är tanken.

Vem snackar mest av era två målvakter?

Ingen, båda två är den tysta typen.

Bästa bortaplanen du kört på?

Mullsjö.

Har du haft hår någon gång?

Ja en gång i tiden.

Favoritmat?

Jag är en allätare men gärna lasagne eller någon god fisk. Bara det är gott så äter jag!

Bästa spelaren i SSL?

Emil Johansson.

Tips på att skjuta runt täck? Hur tänker du vid dragskotten?

Det beror på hur täcket ser ut. Är det ett täck som sitter ned med knät så tar jag alltid ett extra steg för att skapa en förflyttning. Står de upp så skjuter jag ofta mellan benen.

Vad fick dig att börja med innebandy?

Det var fotbollslaget jag spelade i som liten som ville ha mer att göra vintertid så vi började med innebandy.

Varför blev det ingen Galante-med-vänner-match under 9camp7 i år?

Det är Skälby som styr upp den och de valde väl att inte ha den i år.

Tycker du om att ta bilder och skriva autografer?

Ja.

Hur länge har du spelat innebandy?

27 år.

Är du kapten i laget? Så är det jobbigt att vara det?

Jag är inte kapten men har varit. Det är inte jobbigt men man måste fokusera mer på domarna och det vill jag slippa, jag vill endast fokusera på mitt spel.

Vad tycker du om Västerås IB?

Bra förening men inte bättre än Skälby.

Hur kan du göra så många mål?

Jag har bra spelare runt mig. Jag är helt enkelt bra på att göra mål.

Vilket märke var din första klubba?

Exel.

Vad kör du med för knoppar?

Specialgjorda som jag fick för länge länge sedan och det finns inte något märke på dem. Det är därför jag inte kan ge bort någon klubba med knopp, jag har bara fyra kvar och tar av dem och använder på nästa klubba.

Hur känns det att Rasmus drar iväg utomlands, är du också sugen på det?

Nej inte just nu. Det känns bra för hans skull. Vi förlorar en bra spelare men det är roligt för honom.

Hur gör man mål?

Skjuter! Jag har skjutit så mycket att det sitter automatiskt var jag vill placera skottet, jag skjuter lite lägre nu än förr.

Hur känns det att vara the Goat (Greatest Of All Time) i innebandy?

Tack så mycket! Om man nu tycker det så är det fantastiskt.

Har du mött Craftstaden någon gång?

Dem har jag aldrig mött.

Och här kommer Omar Aldeebs fråga till dig:

Hur många timmar om dagen jobbar du egentligen?

Så många timmar finns inte på ett dygn, jag jobbar dygnet runt.

Vem skickar du din Passning till?

Linus Holmgren

Och vad är din fråga till honom?

Hur får man din drömkropp?

LÖRDAG DEN 13 JANUARI TAR GALANTE & CO EMOT ÄRKERIVALEN STORVRETA PÅ HEMMAPLAN I SSL. KÖP DIN BILJETT REDAN IDAG, DU HITTAR DIN PLATS HÄR!

IBF Falun
Huvudsponsor