Passningen: Emil Ruud

Publicerad: 2023-10-19
”Det håller jag ändå ganska högt.” kommenterar Emil Ruud sitt 5-3-mål i en intervju efter att han 16.04 i tredje perioden gjort det redan legendariska målet när Falun tar SM-guld mot Kalmarsund 2022. Emil Ruud är spelaren som gör de där extraordinära dragningarna och i den här delen av Passningen får ni bland annat läsa om vad han tänker om att golvzorra.

Emil Ruud sällar sig till skaran som är födda 2001 i IBF Faluns herrlag. I hans tidiga barndom bodde familjen strax utanför Örebro men när han gick i tredje klass flyttade de in till de centrala delarna.

Hans pappa Kenneth har haft en stor inverkan på idrottsintresset i och med att han grundade föreningen Mosjö SK där Emils innebandykarriär inleddes redan när han var i fem år gammal med pappa som tränare. Storebror Oscar har också han bidragit till att det blev innebandy för Emil.

Moderföreningen Mosjö SK slogs 2011 samman med IBF Örebro där Emil spelade fram till 2019. IBF Falun hade uppvaktat Emil redan inför gymnasiet men han valde att stanna kvar i Örebro ytterligare två år. Våren 2019 åkte IBF Örebro ur SSL och IBF Falun värvade då över Emil som vid den tidpunkten gick i tvåan på gymnasiet så det innebar att han fick gå det tredje året på gymnasiet i Falun.

”Det bästa med staden Falun är att det är nära till allt, jag har inte upptäckt alla platser staden erbjuder men jag trivs bra på Lugnet, det är ju här jag lägger ner alla timmar” säger Emil.

Vid sidan av innebandyn gillar han att titta på sport, helst tennis och trav. ”Jag ser till att äta bra och rätt och det är också viktigt med mycket sömn så jag inte kommer efter med det. Jag blir påverkad om jag inte sovit ordentligt. Det är bra att bryta ibland och få tankarna på annat håll och koppla av mentalt ifrån innebandyn” svarar han på min fråga om hur han återhämtar sig. Han berättar att han har en hel del kompisar kvar i Örebro som han träffar när tillfälle ges. När det närmar sig match ser han till att fylla på ordentligt med vatten och bra mat på anpassade tider. Ju närmare matchstarten kommer ju mer fokus blir det på själva matchen för att när det är dags att börja värma upp gå helt in i uppgiften som väntar. ”Jag brukar visualisera mig i olika matchsituationer som en del av uppladdningen” berättar han. För närvarande arbetar Emil på Nomor AB med kontorsjobb som koordinator. Han är en person som lever i nuet och inte tänker så mycket på framtiden.

Så var det dags för frågorna från följarna på Instagram:

Är Axel Ruda den bästa någonsin?

”Enligt Casper Backby är han det men jag själv tycker inte det.”

Kör du med tejp?

”Om det gäller linda på klubban så ja.”

Hur ofta har ni träningar? Och vilka tider på dygnet har ni träningar?

”Vi tränar 4-5 ggr i veckan och träningarna börjar kl 17.00. Om det är helg tränar vi på förmiddagen.”

Rank på CS?

”Har inte spelat något i år, så jag har ingen rank just nu.”

Vem är Emil Ruuds största fan?

”Anton Jerlström”

Är det läskigt att ha folk som ser upp till en?

”Nej, det är bara kul!”

Hur blir man en bättre ytter?

”Träna mycket på att göra alla saker som en forward gör i allt högre fart så att man klarar det på en högre nivå och mot bättre spelare. Det handlar mycket om att klara av att göra saker i fart.”

Hur känner du om landslaget? Är det något som känns möjligt?

”Det är något man har fått känna på och det är en bonus att få vara med där. Det är något att sträva efter och försöka ta en plats i inför kommande VM och liknande.”

Hade sulan spelat i SSL om han inte varit så förälskad i starköl?

”Garanterat toppmålskytt!”

Hook och vad har du för klubba?

”Oxdog, ultimate light. Ganska mycket vinkel.”

Hur känns det att vara så pass ung men så pass duktig och kommit så långt?

”Det är kul att man har fått känna på det ganska tidigt att spela på en hög nivå. Jag vill hela tiden komma längre och längre. Det ger mycket att få spela med väldigt duktig spelare och ha en bra miljö omkring mig. Det är utvecklande.”

Vad är det bästa med elitloppshelgen?

”Man får allting bra i ett paket.”

Vad tycker du om Volvo L90H och Volvo ECR235E? Vad tycker du om Volvo ec950f?

”Jag vet inte vad det är men efter att ha googlat så ser de ju bra ut!

Vad skulle du säga till en tränare som vill att du ska sluta golvzorra?

”Jag kommer inte sluta utan göra det när det väl behövs, jag kommer göra det i de lägena där det är bra. Blir det för mycket kan jag köpa det.”

Varför har du avox-bladet?

”Det är ett komplett blad.”

Kan man få se på hooken?

”Ta dig ner på någon av våra matcher så kan jag visa.”

Kommer du ihåg två tjejer som tog bild med dig borta mot Pixbo?

”Jag kommer inte helt ihåg med det brukar alltid vara bra och stöttande fans borta mot Pixbo.”

Och här kommer Malte Lundmarks fråga till dig: Vilken travhäst gillar du mest?

”Vilken stor fråga! Men får jag bara välja en så är det Don Fanucci Zet, han har vunnit Elitoppet. Jag var där och såg det.”

Så var det dags att skicka Passningen vidare och Emil Ruud väljer att skicka den till: Emil Lundmark Och frågan till honom är: Vilken travkusk gillar du mest? Du som läser kommer att kunna ställa din fråga till Emil Lundmark så håll utkik på Instagram!

Avslutningsvis vill jag uppmana dig som läser att komma och se Emil Ruuds klubbteknik och häftiga dragningar på nästa hemmamatch som är nu på lördag kl 16:00 mot Hagunda. Biljetter köper du här!

Lisa Clason
Huvudsponsor